Alates 2026. aastast pööratakse suuremat rõhku sellele, et keskkonda ei ohustataks, kui võidusõiduüritusi peetakse alates 2026. aastast, kuna Rahvusvaheline Autoliit (FIA) on kehtestanud uued eeskirjad, mis reguleerivad võistlevate meeskondade pühendumust jätkusuutlikkusele. Peamised eesmärgid, mille FIA nimekirjas on seadnud, on järgmised: 100% säästva kütuse kasutamine, üldine tõhusus ja uus fookus elektrienergiale.
Vormel-E võistluste jaoks ei ole need eelseisvad muudatused võõrad, kuna selle põhiülesanne on kiirendada üleminekut nullheitega liikuvusele, katsetades võistlusrajal uusi tehnoloogiaid enne selle avalikkust tutvustamist. Lisaks teeb Vormel E koostööd ÜRO keskkonnaprogrammiga, et tuua esile ülemaailmse e-mobiilsuse kasutuselevõtmise eeliseid.
Muidugi on eesmärk kanda nendelt elektrivõistlustelt õpitu üle kommertsautode mudelitele, kuid tegelikkus jääb sageli ootustele alla. Kuna ülemaailmne tarneahel seisab silmitsi krõpsuajaga, on see kaasa toonud ulatuslikud häired ja materjalide nappuse, mis jätab varju liikumisele elektrifitseerimise suunas. Lisaks on Audi ja BMW lahkumine vormel-E-st samuti spordile suur löök, kuna need hiiglased tarnivad mootoreid ja jõuallikaid teistele meeskondadele ja sarjadele.
Kas see võib tähendada vormel E lõppu ja kas see on elektrimootori tuleviku ettekujutus – olgu see siis asfaldil või kommertskasutuses?

Et täita FIA 2026. aasta nõudeid, tuleb teha uusi mootoreid. Lisaks jõuülekande suuremale elektrifitseerimisele peab mootor muuhulgas võidusõiduauto jaoks ühilduma sünteetiliste kütustega. Selleks, et iga autotootja oleks esirinnas, tuleb teha raske otsus ja väljapaistvate mängijate väljatõmbamine annab tunnistust tema otsusekindlusest jääda areenil juhtivaks hääleks.
Loomulikult on suurte autotootjate vormel E-st lahkumises Covidi pandeemia tõttu lihtne süüdistada. Kuid ei Audi ega BMW pole seda oma lahkumise põhjusena otseselt nimetanud, selle asemel näitasid need ettevõtted, et vormel E ei vasta enam ettevõtte eesmärkidele. Suurenenud nõudlus uute standardite järgimise järele kujutab endast täiendavat takistust, mis tuleb ületada ja seda jõupingutust saaks tõhusamalt ära kasutada uuendustes, mis võiksid tuua kasu ettevõtte põhitootepakkumisele. Seega, kuna autotootjad lahkuvad vormel 1-st või lähevad sellele üle, võistleb see eelseisvatel võistlustel edumaa eest.
Tootjate nagu BMW ja Audi jaoks oli vormel E jaoks toodetud tehnoloogia ja selle tavaliste elektrisõidukite jaoks toodetud tehnoloogia vahel võib-olla liiga palju erinevusi. Akude tootmiseks vajalikud osad ja materjalid, nagu liitium, nikkel ja grafiit, seisavad juba silmitsi tarnepuudusega. See on kestnud alates 2021. aasta algusest, suurendades seega üldist materjalikulu. Seetõttu on autotootjatel äärmiselt raske isegi jaeklientide tellimusi täita ja “abiprojektid”, nagu võidusõiduautod, on jäänud tagaplaanile.

Võib-olla on sisenemine vormel 1-sse, mis on automaailma kõige intensiivsem võistlus, helgema tuleviku katalüsaator. Neli peamist tegurit: keskkond, rahandus, globaalne teadlikkus ja tehnoloogia – need on autotootjate juhtpõhimõtted, hoolimata turu muutuvatest nõudmistest.
Mercedese teadus- ja arendustegevuse eest vastutav juhatuse liige Marcus Schaefer ütles eelmisel aastal kolme tärniga autotootja vormel-E-st lahkumisest teatades: “Vormel E on olnud hea juht meie asjatundlikkuse tõestamisel ja Mercedese EQ kaubamärgi loomisel. Tulevikus jätkame tehnoloogilist arengut – eriti elektriajami poolel, keskendudes vormel 1-le.
Paljude tiimide vormel E-st loobumise taustal on Audi ja Porsche huvid vormel 1 vastu kõrged ning kaubamärgid mõtlevad koostööle teiste võidusõidumeeskondadega, nagu Red Bull Racing ja Mclaren. Vormel 1-sse siirduvaid autotootjaid võib pidada loomulikuks sammuks, kus aku- ja materjalikriis sunnib suuremat innovatsiooni, samas kui tulevastel võistlustel saadud õpet saab rakendada jaemüügitoodete pakkumisel.

Selle tagajärjed on ilmsed ja toovad sisse korraliku pöörde. Kuigi vormel E kaotab oma piiravate tehnoloogiate ja akuvalikute tõttu mõned tootjad, on Alfa Romeo, Alpine ja Mercedes kinnitanud oma pühendumust vormel 1-le. Osana ettevõtte äriplaanidest minna üle täiselektrile usuvad need autotootjad kindlalt, et Vormel 1 tõuge hübriidtehnoloogiale mängib keskset rolli uue ajastu akude arendamise kiirendamisel, teenindades seega hübriide ja elektrisõidukeid nii ülemaailmselt kui ka kaubanduslikult.

Tootjate lahkumine vormel-E-st ei pane konkreetsele võistlussarjale ilmtingimata halba valgust, kuid on õige aeg mootorispordi arengu positiivseks väljavaateks. Lõpuks aitab see avada tee keskkonnateadlikule ja elektrilisele tulevikule.
Rohkemate autode lugemiseks klõpsake siin.