Piiride murdmine: mustanahalised sportlased motospordis

0
Piiride murdmine: mustanahalised sportlased motospordis

“Olen täiesti raevunud, nähes sellist jultunud hoolimatust meie inimeste elude vastu. Ebaõiglus, millega me oma vendi ja õdesid kogu maailmas ikka ja jälle silmitsi seisame, on vastik ja PEAB lõppema. – Lewis Hamilton, 2021

Veebruar on musta ajaloo kuu

Musta ajaloo kuu on sama palju meie eelkäijate tegude üle mõtisklemiseks kui ka lootusrikkalt tulevikku vaatamiseks ja kõigi mustanahaliste kogukonna liikmete saavutatud saavutuste tähistamiseks.

Võib tunduda, et Jim Crow ajastu on tahavaatepeeglis pikk, kuid pidagem kõik meeles, et kodanikuõiguste seadus allkirjastati alles 59 aastat tagasi ja pärast seda kulus selle täielikuks rakendamiseks mitu aastat. Perspektiivis pole see lihtsalt nii kaua aega tagasi ja kuigi seadust rakendati, on mustanahalise kogukonna kahjustav mõju ka täna veel. Nii väga kui meile kõigile meeldiks mõelda, et “asjad on erinevad”, ei saa see nii paljude meie kaasameeriklaste jaoks olla tõest kaugemal.

Heitke pilk motospordile ja näete, et igas sarjas on silmatorkav mitmekesisuse puudumine, kuid nii nagu Bob Dylan kunagi laulis “For the times they are a-changin'”.

Heidame pilgu mõnele parimale mustanahalisele motospordisportlasele ja tähistame koos nende saavutusi.

Wendell Scott

Foto allikas: NascarHall.com

NASCAR sündis eraldatud lõunaosas asuvatest bootleggeridest, mis oli samuti 1960. aastate kodanikuõiguste liikumise jaoks null. Tänu rõhuvatele seadustele ja salapärasele suhtumisele ei olnud mustanahalistel ameeriklastel vähe võimalusi liikuda traditsiooniliselt valgete spordialadega, nagu NASCAR, kuid NASCARi kuulsuste halli kutsutud Wendell Scott ei saanud seda märgukirja kunagi kätte.

Pärast II maailmasõja mehaanikuna teenimist tuli Wendell koju Virginiasse ja avas mehaanikupoe ning jooksis ots-otsaga kokkutulekuks moonshine. Pärast kohtumist promootoriga, kes soovis 1952. aastal värvata mustanahalisi sõitjaid, võistles Wendell oma esimesel võistlusel ja võitis konkurenti 50 dollariga. Ta oli konksus.

Vaatamata pidevatele väljakutsetele olla mustanahaline lõunas, jätkas Wendell ja tema perekond, kuni ta liitus NASCAR-sarjaga professionaalina 1961. aastal. Ta võitis oma esimese võistluse 1963. aastal, mis oli täis vaidlusi, sest NASCAR andis esialgse võidu NASCARile. teise koha saavutanud, et hiljem kuulutada “punktiviga”. Hiljem tehti kindlaks, et NASCAR tahtis lihtsalt vältida Wendelli suudlemist ürituse valge kaunitarilt.

Foto allikas: NascarHall.com

1966. aastaks oli ta kindel keskmise autoga sõitja, mis on eriti muljetavaldav, kuna tema mehaanikaks oli tema perekond ja vanad Fordid, millega ta sõitis, olid peaaegu alati kasutatud. Läks palju aastaid, enne kui Bubba Wallace lööks jalaga NASCARi ukse lahti, kuid Wendell oli uskumatult julge ajal, mil boksiteel oli vähe liitlasi.

Willy T. Ribbs

Foto allikas: OfficialWillyTRIbbs.com

Californias San Joses ja ühena viiest lapsest sündinud Willy T. Ribbs sündis võidusõiduautos.

Teismelisena karjus ta oma modifitseeritud lihasautoga mäekurudest alla ja pärast keskkooli lahkus ta Euroopasse, et täita oma unistust saada avatud rattaga võidusõitjaks. Pärast amatöörsarja võitu Euroopas naasis Willy Ameerikasse ja võistles Formula Atlantic sarjas Long Beachil, kus saavutas 10. koha. Sealt edasi tegi Willy hämmastava hulga seeriaid ja tegi uskumatu karjääri.

Foto allikas: OfficialWillyTRIbbs.com

80ndate alguses kastis Willy varbad NASCARis ja testis isegi vormel 1 Bernie Ecclestone’ile kuuluvas Brabhami meeskonnas. See tegi temast esimese mustanahalise piloodi, kes juhtis vormel 1 autot, mis on iseenesest uskumatu saavutus. 90ndate alguses võistles Willy CART-il (nüüd INDYCAR) ja oli esimene mustanahaline sõitja, kes võistles Indianapolis 500-l. 2000. aastatel läks Willy tagasi NASCAR-ile, kuid seekord istus aastal Dodge-mootoriga veoauto roolis. veoauto seeria.

Vaatamata sponsorite reservatsioonidele ja protsenditõketele tegi Willy autospordis pagana karjääri, mis kestis peaaegu kolm aastakümmet.

Foto allikas: OfficialWillyTRIbbs.com

Lewis Hamilton

Wendell Scott ja Willy T. Ribbs lõikasid läbi tee, mille Lewis Hamilton muudaks viierealiseks kiirteeks.

Vaieldakse vähe selle üle, et Lewis on ajaloo suurim vormel 1 piloot, mida ta toetab seitsme maailmameistrivõistlustega, kuid Lewise jaoks ei olnud see alati lihtne. Alguses teadis Lewis alati, et tahab saada võidusõiduautojuhiks, kuid ilma rahata üles kasvamine tähendas, et Lewis ja tema isa Anthony pidid asju raskel viisil tegema. Lewis mõtiskleb sageli kasutatud kardiga ringrajale ilmumise esimeste päevade üle, samal ajal kui teistel valgetel lastel oli uusim ja parim varustus.

Ta alustas võidusõitu kõigest kaheksa-aastaselt ja võitis oma esimese kardispordi meistritiitli kümnega, sealt edasi liitus ta McLareni noorte sõitjate programmiga ja võitis peaaegu kõik võistlused, kuhu osales kuni viieteistkümneaastaselt. Pärast F1 feederisarja GP2 võitu liitus Hamilton 2007. aastal McLareni F1 meeskonnaga. Uuel hooajal saavutab ta Kimi Räikköneni järel teise koha, kuid vaid mõne punktiga. 2008. aastal võidab ta oma esimese sõitja meistritiitli ja püsib McLareni aastatel konkurentsivõimelisena, kuid Hamiltoni särab just F1 hübriidajastu.

Foto allikas: News24.com

Kui ta 2013. aastal Mercedes-Benz Petronasega liitus, kulus tal kohanemiseks vaid hooaeg ja 2014. aastal võitis ta oma teise tiitli. Sealt edasi oli see Hamiltoni domineerimine, võites järgnevatel aastatel veel viis meistritiitlit, kuni Max Verstappen 2021. aastal oma hiilguse peatas.

Lisaks oma uskumatutele esitustele on Lewis ka peamine kodanikuõiguste eestkõneleja ja on tohutu tšempion mitmekesisuse suurendamisel traditsiooniliselt valges ja meeste domineeritud ruumis. Tema sihtasutus Mission 44 püüab suurendada traditsiooniliselt esindamata rühmade osalemist STEM-programmides, mis teenindavad auto- ja motosporditööstust. Ta on oma platvormi esimesest päevast peale hea meelega kasutanud ja see teeb temast mitte ainult silmapaistva juhi, vaid ka silmapaistva inimese.

Foto allikas: BBC.com

Lewis Hamiltoni pärandit kirjutatakse endiselt ja me ei jõua ära oodata, et näha, mida ta järgmiseks spordi ja maailma heaks teeb.

Mustanahaliste Ameerika võidusõitjate ühendus / Aafrika-Ameerika võidusõitjate ühendus (AARA)

Foto allikas: Wikipedia

Aastal 1972 lõi Leonard W. Miller koos Wendell Scotti (keda me juba tutvustasime), Ron Hinesi ja Malcolm Durhamiga, et moodustada organisatsioon, mis tutvustas mustanahalisi juhte ja nende saavutusi. Lisaks tegi BARA kõvasti tööd, et suurendada mustanahaliste kogukonnas huvi võidusõitjakarjääri vastu ja suurendada mustanahaliste osavõttu motospordiüritustest üle kogu maailma.

Kuigi see kestis vaid viis aastat, suutis BARA võita 5000 liikme südamed ja mõtted ning korraldas 4 iga-aastast kongressi. Esimees Leonard W. Miller on edaspidi üks võidusõidukogukonna viljakaid liikmeid, sealhulgas esimene mustanahaline avatud rattaga võidusõidu meeskonna omanik, kes sisenes sõidukiga Indy 500-sse. Järgnevatel aastatel on African American Racers Association ( AARA) loodi selleks, et jätkata afroameeriklaste missiooni igat tüüpi motospordis, alates dragisõidust kuni NASCARini.

Vaadake nende kuulsuste Hall et lugeda mõningaid biosid mõne parima ja eredama kohta, mis eales rajale on läinud, sealhulgas uut tüüpi võidusõitjatest, kes on valmis võidusõidumaailma tormiliselt vallutama.

Meil on veel pikk tee minna

Kuigi me elame teadlikkuse ja näilise avatuse ajastul, seisab mustanahaline kogukond endiselt silmitsi uskumatult paljude ebaõnnetega.

Just eelmisel aastal avaldas vormel-1 legend Nelson Piquet Lewis Hamiltoni kohta vastikut kommentaari tema võidusõidu kohta, samuti vihakõne käsitlemist veebis ja isiklikult. Heitke pilk sotsiaalmeediale ja näete rohkem kui üht videot rassilistest solvangutest, mida mustade kogukonna liikmetele argpükslikult loopitakse. Nii vastik kui see käitumine ka pole, on siiski liiga palju aktsepteerimist ja vaikust.

Just seetõttu peame jätkama lugude jagamist ning levitama armastust ja jumaldamist mustanahaliste kogukonna erakordsete liikmete ümber. Mootorisport on lihtsalt üks neist mustade saavutuste uurimata valdkondadest, kus lugu alles kirjutatakse ja areneb otse meie silme all. Ülioluline on tähistada teerajajaid, kes sillutasid inimestele, nagu Lewis Hamilton, teed ülevuse saavutamiseks, isegi kui Lewis Hamilton kaalub tõrviku üleandmist uuele põlvkonnale.

Kas Lewis Hamilton saab lõpuks selle kaheksanda tiitli, et edestada Michael Schumacherit ajaloo kõigi aegade parimaks võidusõitjaks? Peate lihtsalt 2023. aasta hooaega terava pilguga jälgima ja vaatama, kas Lewis ja uus W14 suudavad saavutada suurima au kogu motospordis.

The post Breaking Boundaries: Black Athletes In Motorsport appeared first on Xtreme Xperience.

Leave a Reply